camille has 18.90 to spend on groceries. after buying 10 grapefruits she had 3.90 left. if each grapefruit costs the same amount. what is the price of one grapefruit

Respuesta :

Answer:

1.5

Step-by-step explanation:

18.90-10x=3.90

10x=15

x=1.5

ACCESS MORE